A Konrád-ház falán elhelyezett emléktábla koszorúzásával kezdődött április 15-én a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapjához kapcsolódó megemlékezés. Ezt követően a Zsinagóga Kultúrtere városunk iskoláinak nyolcadikos diákjaival telt meg.
A fiatalok azonban nem csupán nézőként vettek részt az eseményen. Kocsis Csaba népművelő szervezésében ugyanis, az iskolák 7. és 8. osztályos tanulói egy lélekemelő műsorban idézték meg zsidó származású íróink, költőink gondolatait, felelevenítve a vészkorszak fájdalmas emlékeit, és hangot adva az emberi méltóság eltiprása felett érzett közös gyásznak és együttérzésnek.
A diákok előadása érzelmi mélységgel egészítette ki Heller Zsolt, a Debreceni Zsidó Hitközség alelnökének személyes hangvételű gondolatait, aki előadásával közelebb hozta a fiatalokhoz a holokauszt emberi tragédiáit, és párhuzamot vont a múlt sötét eseményei és napjaink erőszakos jelenségei között, hangsúlyozva közös felelősségünket abban, hogy mindez soha többé ne ismétlődhessen meg.
A délelőtti program elsősorban a fiataloknak szólt, a délután folyamán viszont már a felnőttek kaptak részletesebb betekintést a korszak tragikus eseményeibe. Az előadó Baloghné Szigeti Julianna, a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola nyugalmazott pedagógusa volt, akinek pályafutása utolsó 15 évében számos nemzetközi továbbképzés és szeminárium adott lehetőséget arra, hogy mélyebben megismerkedjen a holokauszt témájával. Ezekből az élményekből és tapasztalatokból építkezve állította össze a délután megható, tanulságokban gazdag előadását.
Magyarországon 2001 óta minden évben április 16-án emlékezünk meg a holokauszt magyarországi áldozatairól. 1944-ben ezen a napon kezdődött el a hazai zsidóság gettókba zárása, majd röviddel később tömeges deportálásuk is. A holokauszt magyarországi tragédiája során több mint félmillió magyar zsidó vesztette életét.