A szó legszorosabb értelmében véve került a történelmünk terítékre január 21-én a Nadányi Zoltán Művelődési Ház Bihar Vármegye Galériájában, amikor is immár harmadik alkalommal tekinthette meg a hagyománykedvelő közönség a világhírű, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével és a Magyar Örökség-díjával is kitűntetett korondi fazekas család, néhai Páll Antal, felesége Páll Antalné, Róza virágozó és fiuk, ifjabb Páll Antal munkáit.
A kiállítás a Magyar Kultúra Ünnepe alkalmából szervezett rendezvénysorozat részeként valósulhatott meg, melynek megnyitóján Kolozsvári István a Bihari Népművészeti Egyesület és a Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöke úgy fogalmazott: „A Páll-család munkásságának jelentősége vitathatatlan a székelység, ezen belül is Korond fazekashagyományainak és általában népművészetének szövetében, ám számunkra mindezeken felül a legfontosabb az a sok évtizedes baráti kapcsolat, a számos közös élmény, mely kitörölhetetlenné teszi jelenlétüket a mi szűkebb bihari világunkban is.” A Megtartó Örökségünk című fazekas kiállítás megnyitóját Nagy Enikő és Szűcs Endre a Baraboly Néptáncegyüttes táncosai tánctudásukkal, Balázs Amarilla és Túrzó Boglárka pedig ismert népdalaink éneklésével színesítették.
A negyedik generációs korondi fazekas család hagyományőrző munkásságának fontosságát, illetve Páll Antalné, Róza virágozó által alkalmazott motívumok jelentőségét Harangozó Imre néprajzkutató, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja méltatta a rendezvényen.
Páll Antalné, Róza virágozó stábunk kérdésére visszaemlékezett a kezdetekre, elárulta, számukra sem volt könnyű az elindulás.
Idősebb Páll Antal az ólmos máz okozta vesebetegség következtében 1993-ban elhunyt, azóta a kerámiákat fiuk, Antal készíti, az írókázás, virágozás pedig továbbra is özvegye keze munkáját dicsérik.
Róza tavaly töltötte be 80. életévét, és ez idő alatt rengeteg barátot szerzett Berettyóújfaluban is. Tagja a Bihari Népművészeti Egyesületnek, és aktívan részt vesz az egyesület életében.
Születésnapja alkalmából egy kiadvánnyal lepték meg a rendezvény szervezői az családot, mely a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával készült el, és a rövid bemutatkozást, illetve munkásságukat méltató sorok után a Páll-család által készített tányérok, kanták, bokályok, levesestálak és gyertya-, valamint cukortartók, korsók, vázák, kulacsok és poharak képeit is tartalmazza. Az alkotás folyamatáról pedig egy személyes találkozó során videó is készült, melynek megtekintésére a You Tube felületén van lehetőségük az érdeklődőknek.
A városunkban is közkedveltnek számító alkotó kiállításához szükséges anyagot helyi gyűjtők (Gömöri György, Körtvélyesi János, Lisztes Éva, Páll Antal, Páll Antalné, Porkoláb Lajos, Sápi József, Zsákai Ildikó) bocsátották a Nadányi Zoltán Művelődési Ház rendelkezésére a kiállítás erejéig.